שכיחות ותפוצה

Share Link: Share Link: Bookmark Google Yahoo MyWeb Del.icio.us Digg Facebook Myspace Reddit Ma.gnolia Technorati Stumble Upon
 

טרשת נפוצה תוקפת בעיקר נשים צעירות

 
שכיחות טרשת נפוצה בקרב נשים הינו פי 3-2 יותר מגברים. בכשני שליש מהחולים טרשת נפוצה מתחילה בין הגילאים 20 ל- 40 שנים. ביתר החולים בגיל צעיר יותר, ובמיעוט המקרים בגיל מבוגר.
 
 

 שכיחות טרשת נפוצה משתנה בהתאם למיקום הגיאוגרפי

 
. באיזורים חמים שכיחות טרשת נפוצה נמוכה, והיא הולכת ועולה ככל שמתרחקים מקו המשווה צפונה.
 
באיזורים סביב קו המשווה שיעור טרשת נפוצה נע בסביבות חולה אחד ל- 100,000 אנשים מהאוכלוסיה הכללית.
 
במדינות צפוניות, כגון: קנדה או צפון אירופה שכיחות המחלה היא הגבוהה ביותר ומגיעה עד כדי 80 חולים ל- 100,000 אנשים.
 
במדינות דרום אירופה או המזרח התיכון טרשת נפוצה פוגעת בכ- 20-6 מתוך 100,000 אנשים. ביפן למשל שכיחות טרשת נפוצה נמוכה בהשוואה לאיזורים גאוגרפיים מקבילים בעולם.
 
בארה"ב הסיכוי של האוכלוסיה ממוצא אפריקאי ללקות במחלה נמוכים בהשוואה לאוכלוסיה הלבנה, אם כי, גם באוכלוסיה ממוצא אפריקאי קיימת חשיבות של המיקום הגיאורפי. הדבר מצביע על חשיבותם של גורמים סביבתיים בהתפתחות טרשת נפוצה ללא קשר לגזע.
 

מחקרים הראו שאנשים שהיגרו ממדינות בעלות סיכון גבוהה לפתח טרשת נפוצה למדינות בעלות סיכון נמוך, שמרו לפחות באופן חלקי על הסיכון של ארץ מוצאם. הדבר תואר במהגרים אירופאים בדרום אפריקה ובישראל.

בנוסף העלו המחקרים, כי אנשים שהיגרו בגיל צעיר יחסית (מתחת לגיל 15) השוו את סיכוייהם לפתח טרשת נפוצה לזו של המדינה אליה היגרו, זאת בניגוד למהגרים בגיל מבוגר יותר, אשר שמרו על רמת הסיכון של ארץ מוצאם. ממצאים אלה תומכים אף הם בחשיבות הרבה של גורמים סביבתיים בהתפתחות טרשת נפוצה. לא מן הנמנע, כי לחשיפה למזהמים מסויימים (כגון, וירוסים) בגיל ילדות, תפקיד בהתפתחות טרשת נפוצה בעתיד. ישנן מספר עבודות שהראו, כי באיזורים כפריים הסיכויים לפתח טרשת נפוצה גבוהים בהשוואה לאיזורים עירוניים.
 

 טרשת נפוצה קשורה בגורמים גנטיים

 
בנוסף לחשיבותם של גורמים סביבתיים בהתפתחות טרשת נפוצה, קיימת חשיבות רבה גם לגורמים גנטיים. לעיתים טרשת נפוצה מופיעה במספר בני משפחה. כמו כן, הסיכוי של קרובי משפחה של חולי טרשת נפוצה ללקות במחלה גדול באופן משמעותי בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, ומגיע על פי מספר מחקרים עד כדי 15%. בעבודות שבדקו את שכיחות המחלה בקרב תאומים זהים (תאומים בעלי מטען גנטי זהה), ראו, כי במידה ואחד מהתאומים לקה במחלה, הסיכוי של התאום השני לפתח טרשת נפוצה היה כשליש (34%)! זאת בהשוואה ל- 4% כשמדובר בתאומים שאינם זהים. ממצא זה מעיד על כך, שגורמים גנטיים משחקים תפקיד חשוב בגרימת טרשת נפוצה. עדות נוספת לחשיבות הגורמים הגנטיים הוא הקשר בין הביטוי של חלבונים מסויימים מקבוצת ה- HLA והסיכוי לפתח טרשת נפוצה.